Historia Yoshinkan Aikido

Aikido YoshinkanObecne Aikido ma swoje korzenie w daito aikijutsu , o którym się mówi, że było założone przez księcia Teijun, szóstego syna władcy Seiwa (850-880 AD). Syn księcia, Tsunemoto, zostało przekazane następnym pokoleniom rodziny Minamoto. Zanim sztuka dotarła do Shinra Saburo Yoshimitsu, młodszego brata Yoshiie Minamoto, zdawałoby się, że założenia obecnego Aikido zostały już ustanowione.Yoshimitsu był najwidoczniej człowiekiem o wyjątkowych umiejętnościach. Jego drugi syn Yoshikiyo, żył w Takedzie w prowincji Kai, gdzie ostatecznie zaczęto go rozpoznawać po tej nazwie. Później techniki były przekazywane na kolejne pokolenia jako tajemna sztuka Domu Takeda i zaznajomieni z nimi byli tylko członkowie rodziny i zaufani słudzy.W 1574, Takeda Kunitsugu przeniósł się do Aizu; techniki były już przekazywane tylko na potomków i były nazwane ‘aizu han otome waza’.

Od tego czasu, sztuka ta pozostała wyłącznie samurajską sztuką i była przekazywana wewnątrz rodziny dopóki Japonia nie wyszła z odosobnienia w okres Meiji w 1868. W tym czasie Sokaku Takeda, głowa rodziny, rozpoczął nauczanie poza rodziną Takeda, wiele podróżując poprzez zjednoczoną Japonię i ostatecznie osiedlając się w Hokkaido. Jego syn Tokimune Takeda, otworzył daitokan dojo w Abishari, Hokkaido i kontynuował dalszy rozwój daito ryu aikijujitsu.

Najwybitniejszym z uczniów Takedy był Morihei Ueshiba. Ueshiba Sensei, człowiek rzadkich zdolności, wniósł do daito ryu aikijutsu niezbędne składniki innych starożytnych szkół sztuk walki i dodał techniki swego własnego projektu by założyć współczesne aikido. Przez wiele lat Ueshiba Sensei uczył i przewodził nad swoim dojo w Wakamoudho, Tokyo.

Jednym z najbardziej wyróżniających się uczniów Ueshiby był Soke Gozo Shioda, który założył Yoshinkan Aikido. Przyczynił się w wielkim stopniu do doprowadzenia do popularnosci, którym aikido się cieszy od końca wojny. Soke Gozo Shioda urodził się w 1915, był synem sławnego lekarza. Od wieku 18 lat studiował aikido u Ueshiby, założyciela aikido. Przez okres osmiu lat poswięcił się praktyce aikido i w rezultacie sam rozwinął i w końcu opanował sztukę. Nawet jako student okazywał jednoznaczną technikę i nadzwyczajny wigor, który okazał w późniejszych latach swojego życia.

Yoshinkan Aikido było jako pierwsze nauczane w Tsukado Hachiman,w okolicach Tokyo, i stamtąd rozeszło się do Yoyogi, Koganei, i wreszcie do Kamiochiai, Shinjuku, gdzie dzisiejsze Honbu Dojo rezyduje. Istnieje przynajmniej 100 szkół Yoshinkan Aikido w całej Japonii, sztuka ta jest też praktykowana w wielu innych krajach. Dostojnicy, którzy odwiedzali honbu dojo to Robert Kennedy i jego żona w 1962, księżniczka Anglii Aleksandraw 1962 i książę Japonii Hironomiya w 1987. Oni wszyscy spotkali Gozo Shiodę i przypatrywali się jego demonstracjom.

Jednak mimo stopniowego wzrostu w członkostwie, ogranizacja pozostała niewielka. Planowanie i zarządzanie stało się trudne dlatego podjęto decyzję aby przekształcić się w fundację. Celem stało się tworzenie funduszy z pożytkiem dla młodych ludzi. W 1989, Soke Shioda Gozo z pomocą Dr. Freda Haynes’a i Marka Bakera, zaczęli pracować nad stworzeniem Międzynarodowej Federacji Yoshinkai Aikido (International Yoshinkai Aikido Federation, IYAF ). Powstała bezpośrednia potrzeba, ponieważ federacja jako hierarchiczna struktura Yoshinkanu w każdym kraju stwarzała zastój. Przez stworzenie federacji, honbu dojo mogło wyznaczać instruktorów bezpośrednio. Ci instruktorzy mogli mieć bezpośredni kontakt z honbu dojo, wzmacniając związek pomiędzy poszczególnymi członkami i honbu dojo zachowując płynność informacji.

Do 1990 , IYAF była w pełni ustalona przez Soke Gozo Shiodę. Kuranari, Minister Spraw Zagranicznych Japonii, został prezydentem IYAF’u. W czerwcu 1990 w Kanadzie, miało miejsce spotkanie komisji koordynacyjnej. Instruktorzy odznaczeni najwyższymi danami byli obecni na tym zebraniu, które odgrywało rolę forum, gdzie każdy mógł przyjść celem wymiany poglądów i pracy nad spójnością filozofii dla IYAF pod kierownictwem Soke Gozo Shiody. Pierwszy rok był wyznaczony jak czas analizy potrzeb i jako sprzężenie zwrotne od wszystkich uczestników Yoshinkanu na całej arenie międzynarodowej. Dzięki temu procesowi stworzone zostały lokalne zarządzenia IYAF’u. W 1991 komisja koordynacyjna została rozwiązana. Stanowisko Kurinari stało się jedynie oficjalne a IYAF stał się federacją w nazwie i czynie.

Siedemnastego czerwca 1994, Soke Gozo Shioda odszedł w wieku 78 lat. Zapewnił dynamicznej sztuce Yoshinkan Aikido łącznik z czysto efektywną metodą nauczania, która jeśli jest ćwiczona z dobrym duchem, powinna zapewnić ciągły wzrost silnej techniki Yoshinkan na przyszłość.