Klub Sportowy Bumeikan

ul. Bolesława Prusa 38c/24, 40-619 Katowice

KRS 0000346484

BNP Paribas Bank Polska S.A. nr konta: 93 2030 0045 1110 0000 0341 7390

Nazwę Bumeikan nasze dojo otrzymało od Hiromichi Nagano Sensei.

Nagano Sensei tłumaczy to jako „miejsce jasnego Budo” czyli miejsce gdzie ćwiczy się „jasne”, dobre Budo.

Poniżej znajdziecie krótką analizę naszej nazwy i troszeczkę wytłumaczone kanji.

 

武明館 – bumeikan
 
bu , mu
wojskowy, militarny (w tym wypadku chodzi o skrót od budo)

ten znak składa się z dwóch części:

– shi (tomeru と め る) zatrzymywać, odpierać atak
oraz ze znaku Hoko – kontrolować przemoc, gwałtowność; rozwiązywać.

mei メイ, myou ミョウ(akarui ( ), akeru あ け ( )) jasny, jaskrawy, świtać.
ten znak składa się z dwóch części:
nichi  ニチ, jitsu ジツ (ka , ha  ) słońce; dzień.
getsu  ゲツ, gatsu  がつ (tsuki つ き) miesiąc; księżyc.
 
kan カン (yakata や か た) budynek, miejsce

Działamy w Katowicach nieprzerwanie od 1996 roku. Początkowo, na Uniwersytecie Śląskim, jako jedna z pierwszych sekcji należących do Stowarzyszenia Instytut Shudokan Aikido Polska obejmującego swoim zasięgiem wiele miast województwa śląskiego. Jakiś czas później przenieśliśmy treningi na Osiedle Paderewskiego, do Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 5 (potem Gimnazjum Nr 4, a dzisiaj Szkoła Podstawowa nr 4), gdzie do dnia dzisiejszego ćwiczy główna sekcja Aikido Yoshinkan.

W październiku 2003 nasz Klub został wpisany do Rejestru Stowarzyszeń Kultury Fizycznej Urzędu Miasta Katowice. Na tej podstawie uzyskaliśmy osobowość prawną i od tego momentu mogliśmy oficjalnie działać pod nazwą Klub Sportowy Yoshinkan Aikido – Bumeikan Dojo.

24 maja 2004 roku, po egzaminie instruktorskim w Monachium u Hiromichi Nagano Sensei, Rafał Rzepus został zarejestrowany w Międzynarodowej Federacji Yoshinkai Aikido (IYAF – International Yoshinkai Aikido Federation) jako instruktor Yoshinkan Aikido.

7 czerwca 2004 roku Bumeikan Dojo zostało oficjalnie zarejestrowane w International Yoshinkai Aikido Federation ze swoją siedzibą w Honbu Dojo i stało się członkiem IYAF.

W październiku 2007 roku poszerzyliśmy naszą działalność o Iaido i Jodo. W 2008 roku Klub został wpisany w poczet klubów członkowskich Polskiego Związku Kendo. W 2009 roku Łukasz Machura zdał egzamin państwowy na instruktora dyscypliny Kendo.

W styczniu 2010r. przyznano nam status organizacji pożytku publicznego i od tego czasu możemy przyjmować wsparcie w postaci przekazywanego przez Was 1% podatku.

We wrześniu 2011r. otwarta została druga sekcja Aikido Yoshinkan działająca w Gimnazjum nr 19 w Katowicach-Ochojcu.

W czerwcu 2014 postawiliśmy duży krok na przód i rozpoczęliśmy remont nowego, własnego dojo na Bytkowie w Siemianowicach Śląskich (ul. Niepodległości 20). Oficjalne, pierwsze treningi odbyły się we wrześniu 2014r. Aktualnie odbywają się tu treningi Aikido (różne grupy), Iaido i Jodo.

We wrześniu 2017 roku w naszym dojo w Bytkowie otwarta została nowa sekcja klubu – Akrobatyka. 11 września odbyły się tu pierwsze treningi w grupach 6-8 i 8-12 lat.