JODO (SZTUKA WALKI KIJEM JO)
Jodo można przetłumaczyc jako „Droga Kija Jo”.
Ta sztuka walki wywodzi się z japońskiej szermierki jojutsu, prowadzonej przy użyciu kija. Oryginalny system walki kijem Jo ustanowiony został przez Muso Gonnosuke Katsuyoshi w erze Keicho (1596-1614). Został nazywany Shinto (Shindo) Muso Ryu Jojutsu, co oznacza „Niebiańską (Boską) Drogę Kija Muso”.
CO ROBIMY
Jodo to sztuka walki kijem jo. Jo to drewniany kij o długości 128 cm i średnicy 24 mm, wykonany najczęściej z białego dębu japońskiego. Na treningu ćwiczymy umowne formy kata, wykonywane z partnerem uzbrojonym w drewniany miecz. Trening podstawowych technik, pracy ciałem oraz owych form to zdecydowana podstawa zajęć.
W naszym klubie ćwiczymy formy jodo oparte o dwie szkoły. Jedna z nich to jedna z niewielu dziś praktycznie niezmienionych japońskich szkół Budo o nazwie Shinto Muso Ryu. Obejmuje ona osiem zestawów form które trenujemy kijem jo oraz pięć dodatkowych zestawów trenowanych z inną bronią – krótkim kijem tanjo, mieczem, wachlarzem bojowym, pałką jutte czy sierpem połączonym z łańcuchem (kusarigama). Bezpośrednim zwierzchnikiem dojo jest Sensei Jock Hopson, a naszym patronem w Japonii jest Sensei Ishido Shizufumi, kancho w Kawasaki Shinbukan Dojo. Druga szkoła, zwana Zen Nippon Kendo Renmei Jodo, obejmuje 12 podstawowych form, służących wprowadzeniu w świat technik kijem jo. Te skodyfikowane formy są podstawą egzaminów oraz zawodów jodo na całym świecie.
Jesteśmy małą grupą, co daje nam możliwość indywidualnego dostosowania zajęć do trenujących.
Głównym instruktorem jest Łukasz Machura 6 dan, wielokrotny Mistrz Europy Jodo i posiadacz jednego z trzech najwyższych stopni ZNKR jodo w Polsce
CO JESZCZE
Jodo jest w Polsce sportem kwalifikowanym, co oznacza, że można (i powinno się!) brać udział w zawodach. W Polsce rokrocznie organizowane są zawody rangi Mistrzostw Polski, które są otwarte dla wszystkich zawodników jodo zrzeszonych w Polskim Związku Kendo (PZK). Ponadto co roku wybierana jest Reprezentacja Narodowa Jodo, która startuje w Mistrzostwach Europy Jodo. Nasze dojo jest członkiem PZK.
W JAKIE DNI ODBYWAJĄ SIĘ TRENINGI
W czasie roku szkolnego 2024/2025 treningi Iaido i Jodo w Klubie Sportowym Bumeikan prowadzone są w 2 miejscach zgodnie z poniższym harmonogramem:
- poniedziałek
Bytków (Siemianowice Śl.), ul. Niepodległości 20 (nasze dojo)
19:30 – 22:00 Iaido - środa
Szkoła Podstawowa nr 4, ul. Graniczna 46, os. Paderewskiego, Katowice
17:00 – 20:00 Jodo - Treningi dodatkowe odbywają się po ogłoszeniu przez instruktorów.
Sprzęt na trening Jodo
Broń treningowa
- Jo – drewniany miecz o średnicy 8 bu (ok. 2,42 cm) i długości 4 shaku, 2 sun i 1 bu (ok. 127,6 cm)
- Bokken (bokuto) – drewniany miecz
Ubiór treningowy
- Hakama – szerokie, plisowane spodnie
- Jodogi (kendogi) – bluza do ćwiczeń jodo/kendo
- Obi – szeroki pas (ok 6 cm)
Oczywiście na początek wystarczy wygodny dres, jo i bokken. Dla osób które nie posiadają broni treningowej istnieje możliwość ćwiczenia klubową, której mamy jednak ograniczoną ilość.
ZNKR Jodo
ZNKR Seitei Jodo
Na bazie oryginalnego systemu Shinto Muso Ryu, w 1968 roku pod kierunkiem 25 mistrza szkoły, Takaji Shimizu Dai Sensei stworzono system 12 form kata i 12 form kihon oddających głowne zasady Jodo. Zestaw ten znany jest jako Zen Nippon Kendo Renmei Jodo, albo krótko Seitei Jodo.Na bazie oryginalnego systemu Shinto Muso Ryu, w 1968 roku pod kierunkiem 25 mistrza szkoły, Takaji Shimizu Dai Sensei stworzono system 12 form kata i 12 form kihon oddających głowne zasady Jodo. Zestaw ten znany jest jako Zen Nippon Kendo Renmei Jodo, albo krótko Seitei Jodo.
Seitei Kichon | Seitei Kata |
|
|
SMR Jodo
Shintō Musō-ryū
Omote 表
- Tachi Otoshi (太刀落)
- Tsuba wari (鍔割)
- Tsuki Zue (著杖)
- Hissage (引下)
- Sakan (左貫)
- Ukan (右貫)
- Kasumi (霞)
- Monomi (物見)
- Kasa no shita (笠の下)
- Ichi rei (一礼)
- Neya no uchi (寝屋内)
- Hoso michi (細道)
Chudan 中段
- Ichi riki (一力)
- Oshi zume (押詰)
- Midare dome (乱留)
- Ushiro zue (zen)/(go) (後杖)
- Taisha (待車)
- Kengome (間込)
- Kiri kake (切縣)
- Shin shin (真進)
- Rai uchi (雷打)
- Yokogiri dome (横切留)
- Harai dome (払留)
- Seigan (清眼)
Ran ai 乱合
- Ran ai odachi (大太刀)
- Ran ai kodachi (小太刀)
Kage 影
- Tachi otoshi ( 太刀落)
- Tsuba wari (鍔割)
- Tsuki zue (著杖)
- Hissage (引下)
- Sakan (左貫)
- Ukan (右貫)
- Kasumi (霞)
- Monomi (物見)
- Kasa no shita (笠の下)
- Ichi rei (zen)/(go) (一礼)
- Neya no uchi (zen)/(go) (寝屋内)
- Hoso michi (細道)
Gohon no midare 五本の乱
- Tachi otoshi no midare (太刀落の乱)
- Sakan no midare (左貫の乱)
- Kengome no midare (間込の乱)
- Kasumi no midare (霞の乱)
- Shamen no midare (斜面の乱)
Uchida-ryū Tanjōjutsu 内田流短杖術
- Kote Uchi (Sa)
- Kote Uchi (Yu)
- Sutemi
- Kuri tsuke
- Ushiro zue
- Suigetsu (Sa)
- Suigetsu (Yu)
- Shamen (Sa)
- Shamen (Yu)
- Kobushi kudaki
- Sune kudaki
- Irimi
Kasumi Shintō-ryū Kenjutsu 霞神道流剣術
- Ai suri (Sa)
- Ai suri (Yu)
- Jū
- Chi barai
- Sarin
- Uke nagashi
- Nitō ai
- Suri komi
- Inchū
- Uke kaeshi
- Miuki dome
- Tsuki dashi
Regulamin zajęć
- W treningach Jodo może wziąć udział każda osoba, która ukończyła 16 rok życia i pozwalają na to jej warunki psycho-motoryczne. Osoby poniżej 16 roku życia mogą brać udział w zajęciach tylko za wyraźną zgodą instruktora prowadzącego trening.
- Przed pierwszym treningiem danego sezonu treningowego każda osobą chcąca wziąć udział w zajęciach musi złożyć u instruktora podpisane i kompletnie wypełnione odpowiednie oświadczenie o stanie zdrowia.
- Osoba chcąca wziąć udział w pierwszym treningu zwolniona jest z obowiązku wnoszenia jakichkolwiek opłat, składania „karty zgłoszeniowej” do Klubu czy innych dokumentów. Wyjątek stanowi oświadczenie określone w pkt. 2.
- Każda osoba, która po treningu pokazowym chciałaby wziąć udział w kolejnych zobowiązana jest do złożenia karty zgłoszeniowej wraz z dowodem potwierdzającym opłacenie składki członkowskiej oraz, jeśli dotyczy, opłaty za dodatkowe treningi.
- Każdy członek Klubu musi mieć opłacone bieżące składki członkowskie i, jeśli dotyczy, opłaty za dodatkowe treningi.
- Na trening należy przyjść odpowiednio wcześniej aby stosownie się do niego przygotować, przygotować dojo oraz we własnym zakresie przeprowadzić rozgrzewkę.
- Rzeczy i ubrania ćwiczący pozostawiają w szatni. Na sale gimnastyczną można zabrać dokumenty i rzeczy wartościowe. Instruktorzy ani Zarząd Klubu nie odpowiadają za rzeczy wartościowe pozostawione w szatni.
- Wstęp na salę gimnastyczną dozwolony jest tylko w obuwiu zmiennym.
- Ćwiczymy boso lub w skarpetach (tabi).
- Na trening przychodzimy w czystym ubraniu treningowym.
- Chęć wejścia i wyjścia z sali gimnastycznej należy zawsze zgłosić instruktorowi.
- Osoby przebywające na sali gimnastycznej oraz w szatniach powinny zachowywać się dyskretnie. Zabrania się hałasowania, niepotrzebnej bieganiny, śmiecenia oraz dewastowania urządzeń i wyposażenia szatni oraz hali sportowej. Na dojo telefony komórkowe powinny zostać wyciszone.
- Za spowodowane zniszczenia lub uszkodzenia sprzętu wynikające z niewłaściwego ich użytkowania odpowiadają uczestnicy zajęć (lub ich opiekunowie).
- Każdą ewentualną kontuzję należy bezzwłocznie zgłosić instruktorowi prowadzącemu zajęcia.
- Na terenie sali gimnastycznej obowiązuje zakaz żucia gumy.
- Na terenie szkoły obowiązuje całkowity zakaz palenia papierosów.
- Osoby będące pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających poproszone zostaną o opuszczenie budynku szkoły.
- Obowiązuje całkowity zakaz wchodzenia z sali gimnastycznej na teren „głównego” budynku szkoły.
- Osoby nie przestrzegające niniejszego regulaminu proszone będą o opuszczenie terenu szkoły.
- Do obowiązków trenujących Jodo należy dbanie o jakość i stan broni treningowej (czyszczenie, naprawa, usuwanie zadziorów na kiju Jo).